Mkreo

0%

Podcasty a tradičné remeslá – prečo nie?

#podcasty #petitpress

Monika

Janigová

managing director

mkreo@mkreo.sk

5. Nov 2021

Podcast je súčasné médium založené na prístupe k internetu a odoberaní najnovších častí svojho obľúbeného podcastera. A čo také tradičné remeslá? Poznáte nejakého včelára, tkáčku, drotára alebo dokonca baču? 

My sme sa rozhodli spojiť ducha dnešnej doby s časom našich starých a prastarých rodičov a nahrať sériu podcastov s ľuďmi, ktorí sa aj dnes, keď si môžeme hneď kúpiť med, koberec, oblečenie či syr, venujú tradičným remeslám. Vypočuť si ju môžete na MYPODCASTUJEME.SME.SK

„Kedysi to nebolo hobby, ale ženská robota, ktorú musela žena robiť, aby si mali členovia rodiny čo obliecť,“ vysvetlila vo svojom rozhovore tkáčka Otília Kadašiová zo Strečna.

Hostí vybral a skontaktoval Ľubomír Sečkár, ktorý má bohaté skúsenosti s prácou v sociálnej oblasti i treťom sektore. Po dohodnutí nahrávania pripravil otázky, aby mal rozhovor svoj systém, a nebolo to len také rozprávanie bez hlavy a päty. S tým súviselo zoznámenie sa s jednotlivými remeslami, aby boli otázky doslova šité na mieru hostí. 

Nie vždy to išlo jednoducho, viacerí ani netušili, čo je to podcast, nikdy také slovo nepočuli. „Ja vám vlastne ani nemám čo povedať. Neviem, či to bude zaujímavé,“ obávali sa niektorí pred rozhovorom, ale opak bol pravdou. V našom zvukovom štúdiu sme postupne privítali včelára, výšivkárku, zdobiteľku kraslíc, drotára a ďalších remeselníkov. A boli milí. Rozprávali o svojich začiatkoch, prečo sa venujú svojim remeslám, čo im to prináša, či majú nasledovníkov a o mnohých ďalších skúsenostiach súvisiacich s touto činnosťou.

Navyše, pán Korbel nám doniesol pohár medu, pani Mikulová priniesla ukázať svoje vzácne výšivky, od pani Štafenovej sme dostali zopár čarovných kraslíc, po drotárskych výrobkoch pána Hlavatoviča, ktoré mal so sebou pri nahrávaní, by určite siahla ktorákoľvek galéria. 

Za niektorými remeselníkmi sme museli cestovať, čo bol tiež veľký zážitok. Do auta sme nabalili nahrávaciu techniku a vydali sa na miesto určenia. U pani Kadašiovej v Strečne sme okrem zaujímavého rozhovoru mali možnosť na vlastné oči vidieť v akcii prácu na tkáčskych krosnách, ale aj množstvo látok, bavlniek, nití a iného materiálu, ktorý potrebuje pri práci. Pohostila nás tradičnou zemiakovou babou, ktorú už mala dopredu pripravenú. Na domácich syroch sme si pochutnali u baču – farmára Františka Fučíka vo Fačkove. Jeho skúsenosti s chovom oviec a spätosť s prírodou sa v rozhovore nedajú prehliadnuť. Za zmienku stoja aj nárečia, ktorými naši hostia rozprávali a vniesli tak do svojich príbehov niečo navyše.

Tu však cesta podcastov nekončí. Po nahrávaní nasleduje zostrih rozhovorov, čo je práca pre nášho Jara, treba v nich zachovať to dôležité a podstatné. Potom prichádza úprava do finálnej podoby so zvučkou, sledom otázok, záverom, normalizáciou zvuku. Medzi tvorcov, ktorí sa podieľajú na príprave podcastov patrí aj kolegyňa Vierka. Jej úlohou je vypočuť si s odstupom hotový výsledok a spísať, čo by sme ešte mohli zmeniť alebo upraviť.
Ak máte nápad na podobnú sériu podcastov, vieme vám ju vyrobiť na kľúč.

Ako inšpiráciu si môžete vypočuť napríklad seriál o tatranských chatách pre facebookovú stránku Tatry,

informačné podcasty pre mesto Rajec

či spomínaný seriál s remeselníkmi na stránkach regionálnych novín MY.
 

Ak máte nápad na podobnú sériu podcastov, vieme vám ju vyrobiť na kľúč.

Mkreo
OK
Táto stránka používa pre svoje správne fungovanie a personalizáciu reklám súbory cookie. Používaním stránky s tým súhlasíte. Ďalšie informácie Cookie Info Script