Mkreo

0%

Pozrite sa na Tatry detskými očami

#mkreo #2023 #podcasty #sbatohomcezhory

Jaroslav

Kizek

project manager

editor@mkreo.sk

10. Feb 2023

Pamätáte sa na podcastovú sériu, v ktorej 11-ročný Vladko navštevoval a predstavoval tatranské vysokohorské chaty? Na cestách sa toho veľa dozvedel a zažil. Dokonca sa stretol so známym televíznym moderátorom Jankom Tribulom a vybrali sa spolu na Zbojnícku chatu.

Od začiatku februára 2023 táto séria pokračuje. Hlavnou témou už nie sú chaty, ale zaujímavé miesta a príbehy z našich veľhôr. Postupne sa vyberieme Za tajomnou rybou Štrbského plesa, Na hrebeň Predného Soliska, Neobyčajným lesom medzi Plesom a lesom, ale aj K najvyššiemu vodopádu Tatier a na ďalšie miesta. Na nový  diel sa môžete tešiť každé dva týždne až do júla. Celá séria by mala byť tipmi na výlety vo Vysokých, Západných, Nízkych a Belianskych Tatrách pre rodiny s deťmi, ale aj pre všetkých milovníkov pohybu v prírode.

Noviniek je viac. Asi najväčšou je Tánička, ktorá zo všetkého najradšej dýcha horský vzduch, a keď nájde v lese nejaké odpadky, bleskovo ich pozbiera. Pridala sa k Vladkovi, ktorý svoju záľubu v čítaní kníh ešte nevymenil za futbal, a spolu sa vydávajú na cesty, aby spoznali rôzne tatranské chodníky, zaujímavosti a príbehy.

Vladko už má svoje skúsenosti z turistiky v Tatrách i práce s mikrofónom a preniesol ich aj do pokračovania série. Tánička je zodpovedná návštevníčka hôr, takže sa do tohto podcastu nedostala len tak náhodou. Vedú spolu rozhovory o miestach, ktoré navštívia. Najnovší diel s názvom Po stopách tatranskej víchrice si už môžete vypočuť na stránke cezhory.sk a na všetkých podcastových aplikáciách. Okrem spomienky na ničivú víchricu, ktorá zasiahla Tatry pred osemnástimi rokmi, sa dvojica mladých turistov vyberie v tomto diele aj na Rakytovské plieska.

Ak by ste chceli nahliadnuť „za oponu“, ako takýto podcast vzniká, tak opäť platí známa pravda, že najdôležitejšia je príprava. Už len výber miest, o ktorých budú mladí turisti hovoriť, zabral veľa času. Postupne sme to vyladili a Peťa sa mohla pustiť do prípravy textov. V predchádzajúcich podcastoch o tatranských chatách vystupoval Vladko sám, teraz vedie dialóg s Táničkou, takže scenár treba pripraviť iným spôsobom. Aj tu dolaďujeme viaceré veci postupne, aby mali rozhovory spád a boli uveriteľné.

Pred samotným nahrávaním sa vždy nacvičuje. Peťa, Tánička a Vladko sa stretnú u nás v zasadačke, zoberú si texty, zatvoria dvere a približne hodinu trénujú, ako čo povedia, kde si dajú pauzu, a kde naopak nie. Výsledkom sú ich papiere popísané rôznymi poznámkami, ktorým rozumejú asi len oni, ale tak to má byť.

Potom sa ide do nahrávacieho štúdia. Tu stoja Vladko a Tánička za mikrofónmi vedľa seba, Peťa sedí oproti nim na stoličke a gestami im dáva pokyny, aby sa usmiali, trochu pridali alebo zvoľnili. Vladko je už pri nahrávaní „starý profesionál“, Tánička si musela trochu zvykať, ale má za sebou roky v dramatickom krúžku, takže aklimatizácia netrvala dlho.

Začíname stále rovnako: „Milí nielen turisti a turistky,“ potom sa ide ďalej. Niektoré vety musíme opakovať viackrát, niekedy aj veľakrát, občas sa treba napiť vody, oddýchnuť si alebo počkať, kým sa niekto z nahrávajúcich prestane smiať. Táničke to niekedy trvá trochu dlhšie, ale aspoň je dobrá nálada. Keď vonku napadlo veľa snehu, dohodli sme sa, že po nahrávaní si postavíme snehuliaka. Samozrejme, nechýbala ani poriadna guľovačka.

S nahratým materiálom prichádza práca pre Jara. Treba povyberať najlepšie pasáže, postrihať ich podľa scenára, pridať zvuky, ktoré dotvárajú atmosféru a poslať podcast ostatným z tímu, aby si ho pred uverejnením vypočuli. Najlepšie je pustiť sa do tejto práce čo najskôr, kým sú ešte zážitky z nahrávania čo najčerstvejšie a čo najviac si ich pamätáme.

Aby ste vedeli, kedy pôjde von ďalšia časť série, dávame deň predtým na sociálne siete 15-sekundovú upútavku. Novinkou je sobotný kvíz, v nedeľu vychádza na webe cehory.sk článok o téme podcastu. Ako pri predchádzajúcich častiach série, aj teraz budeme čakať na vaše postrehy a názory. Najviac nás teší, keď nám napíšete o niektorom z miest v Tatrách, ktoré spomíname aj v podcaste, že ste tam boli a odniesli ste si pekné zážitky.

Kam na túru s deťmi? Inšpiráciou môže byť podcast S batohom cez hory.

Mkreo
OK
Táto stránka používa pre svoje správne fungovanie a personalizáciu reklám súbory cookie. Používaním stránky s tým súhlasíte. Ďalšie informácie Cookie Info Script